Kultura na Havajských ostrovech

Kultura na Havajských ostrovech má svůj základ v tradiční kultuře původních obyvatel. S postupem času, s příchodem mnoha různých etnických skupin během posledních 200 letech se však výrazně vyvíjela a měnila. Každá nová kultura zanechala v místní kultuře své vlastní prvky na zdejší život. Soudobá kultura je proto jakousi směsicí veškeré místní populace.

Oživení tradiční kultury došlo ve velkém měřítku díky školám Hula halau, díky nímž se mnozí umělci a řemeslníci vracejí k tradiční tématům. Ty najdeme například ve známém zvyku vytváření barevných květin zvaných Leis či vyobrazení na místních suvenýrech.

Kulturní rozmanitost se podepsala i na havajské kuchyni. Najdete v ní mnoho pokrmů z japonské i čínské kuchyně, pikantní korejské speciality i vynikající pokrmy z vietnamské či thajské kuchyně. Veliký podíl přistěhovalců z Asie se zkrátka nedá zapřít. Neznamená to ale, že by neexistovala původní havajská kuchyně. V té se využívá místních, hojně se vyskytujících potravin, mezi které patří například čerstvé ryby a místní ovoce – především ananas, avokádo, kokos, mango a papája.

Nedílnou součástí havajské kultury jsou i tradiční tance a hudba. Asi nejznámější z nich, tanec Hula, je doprovázený chvalozpěvem nebo písní. Svůj původ má už u původních Polynésanů, kteří na Havaji žili. Díky nepřítomnosti písemného projevu, právě písně zaznamenávaly historické události. Zachycovaly příběhy o vzniku království a dalších událostech.

Typické havajské nástroje:
Ipu – tykvový buben
Ipu heke – dvojitý tykvový buben
Pahu – buben potažený žraločí kůží
Puniu – malý bubínek vytvořený z kokosové skořápky a potažený rybí kůží
Ili ili – ohlazené lávové kameny používané jako kastaněty
Uli uli – tykev ozdobená peřím, používaná jako chřestítko či řehtačka
Pu ili – bambusové paličky