Příroda na Havajských ostrovech

Na Havajských ostrovech dosahuje rozmanitost živočišných a rostlinných druhů obrovských hodnot, a to díky vhodným přírodním podmínkám. Právě na klima mají zásadní vliv severovýchodní pasáty, které přinášejí vydatné srážky, a s nimi i studený Kalifornský proud. V zimě na ostrovy vanou teplé a suché jižní a jihozápadní větry.

Odhaduje se, že více než 70% korálových útesů patřících k území USA se nachází právě zde. Stejně tak je Havaj domovem pro dalších asi 7 000 druhů organismů, mezi nimiž se nachází i velmi ohrožené druhy na pomezí vyhynutí.

Jelikož jsou Havajané na svou přírodu velmi pyšní, zařadili některé z místních druhů mezi své oficiální symboly. Patří mezi ně několik rostlin i živočichů. Národní květinou je havajský ibišek, národním stromem je zdejší druh ořechu, národní pták je havajská husa, národní rybou je jeden z místních druhů korálových rybek a konečně národním savcem je velryba keporkak.

Asi nejznámější havajský národní park se nazývá Hawai'i Volcanoes National Park, který byl založen roku 1916. Park představuje všechna zdejší prostředí, jež se nacházejí od hladiny moře až po vrcholky vulkánů. Mezi ně patří i nejaktivnější vulkán na světě nazývající se Kilauea, který poskytuje vědcům z celého světa pohled na to, jak kdysi zdejší okolí vznikalo a turistům naopak nádherný pohled na jedinečnou sopečnou krajinu. Díky své výjimečnosti byl proto park zahrnut do Seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Neustálý příliv cizinců měl negativní vliv na přírodu. Nejednou došlo ke kácení lesů, kvůli čemuž zaniklo mnoho rostlinných i živočišných druhů. V současnosti je ale situace omnoho lepší, i proto se stal Havaj synonymem pro ráj.