Užitečné rady pro turisty

Havaj je členským státem Spojených států amerických. Hlavním městem je město Honolulu (znamená zátoka mušlí) – založeno bylo roku 1816 a od roku 1845 se stalo hlavním městem Království Havaj; leží na ostrově Oahu; dnes zde žije přibližně 380 tisíc obyvatel, z nichž je početná část asijského původu. Havajské ostrovy se rozprostírají na území velikém 29 300 km2, na němž žije asi 1,2 milionů obyvatel.

Úředním a dorozumívacím jazykem zde je jako v USA angličtina, vedle níž se užívá i havajština, kterou však používá už jen přibližně 2 000 lidí. Co se týká náboženství, pak se zde většina obyvatel hlásí ke křesťanství, zejména k protestantům představujícím římskokatolickou církev. (Přehled náboženství: křesťané 68%, budhisté 9%, mormoni 2%, ostatní 5%; bez vyznání 18%).

Měna: Místní měnou je americký dolar (USD), platit lze bez větších problémů také pomocí běžných kreditních karet. Turistům se však doporučuje vedle kreditní karty vézt s sebou i hotovost - právě v amerických dolarech nebo jednotné evropské měně, v eurech.
Vstupní formality: jsou totožné jako u ostatních států USA. Kvůli průběžným změnám však doporučujeme informovat se vždy aktuálně.
Časové pásmo: SEČ - 11 hodin (během letního času - 12 hodin)
Elektřina: 110 V (nutný adaptér)
Doprava: Mezi ostrovy se běžně, kromě Maui-Molokai, cestuje letecky. Spojení zajišťují dvě letecké společnosti, a to Aloha Airlines a Hawaiian Airlines. K cestování po ostrovech je často využíváno pronájmu auta, k řízení však musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Provozována je zde ale samozřejmě i autobusová doprava.Zdravotnictví: Povinné očkování není v současné době předepsáno. Zdravotní péče je v turisticky využívaných oblastech velice dobrá.